Abgunste
  • Muiža
  • Ciemošanās
  • booking
  • Video
  • Kontakti
  • Muižas svētki

Vasaras nodarbinātība Abgunstē

31. mar. 2025
Zāles pļaušana, telpu un teritorijas uzkopšana, viesmīlības ieradumu apgūšana praksē, sarunas ar viesiem - sagaidīšana un pavadīšana - itin visi darbi ir vērtīgi, ko apgūst un kas vairo izpratni par muižas ikdienas darba ritmu. Dažkārt - agri rīti un vēli vakari, biedriskums un sastrādāšanās. Ēdienreizes nopelnīšana :) tak, nē, mēs jokojam!

Abgunstes muiža aicina darbā jauniešus!

Kad?: Vasarā uz vienu vai vislabāk diviem mēnešiem.

Kurš?: Jaunieši 15-20 g.v., kuri mācās vidusskolā.

Abgunstes muižas ēkā 40 gadus ir bijusi skola. Iespējams, tieši tāpēc mēs jau astoto gadu pieņemam vidusskolēnus darbā vasaras brīvlaikā - mācām un mācāmies kopā. Izbraukt, nosebot - te gan nesanāks. Veikt kļūdu labojumus - ja vien laiks atļauj, bet ja atkārtoti - tad gan ārpus darba laika... Atzīme ieripos Tavā kontā pēc mēneša!

Galvenie pienākumi (puišu un meiteņu ikdienas darbi var atšķirties) Viesmīlības pakalpojumu speciālistam -

- uzņem un apkalpo viesus - sagaida un reģistrē viesus, ierāda apmešanās vietu;

- sazinās ar klientiem valsts valodā un vismaz vienā svešvalodā;

- ievēro viesmīlības pamatprincipu - pozitīva komunikācija, profesionālā ētika, veido komfortablu vidi klientam;

- klāj galdus atbilstoši apkalpošanas veidam;

- palīdz iekārtot pasākuma norises telpu saskaņā ar klienta prasībām, t. sk. dekorāciju un pasākuma rekvizītu izlikšana;

- ievēro vispārējos darba drošības un ugunsdrošības noteikumus;

- ievēro darba higiēnas prasības;

- nepieciešamības gadījumā - palīdz pie banketa trauku mazgāšanas, tekstila sakopšanas (mazgāšnas un gludināšanas);

- uzkopj telpas naktsmītnē un banketu telpās;

- organizē telpu un vides sakārtošanu darbam un beidzot darbu;

- visādi saimnieciskie darbi, kas lielā mājā piederas - arī dārzs un kaķu ganīšana!

Atalgojums: Pilna laika slodze - summētais darba laiks - minimālā mēnešalga

Ieguvumi un bonusi:

- elastīgs darba grafiks (ņemam vērā laicīgi pieteiktās dienas, kad patiešām nevari būt darbā - ballītes, koncerti, ģimenes izbraucieni)

- produktu plaukts un diezgan bieži arī pavāru vai kolēģu pagatavotas siltās pusdienas;

- darbinieku atpūtas telpa;

- pelde dīķī vai pēc savas maiņas - ņem divriteni un pa jauno asfaltu kopā ar kādu pilngadīgo kolēģi (ja pats vēl tāds neesi) aizrullē līdz Pūteļu karjeram;

- nakšņošanas iespējas muižā (ietaupi uz transportu - ej gulēt un mosties darbā 😅);

- papildus bonusi par teicami paveiktu darbu;

- superīgs kolektīvs;

- labākie klienti;

- katra diena, kā jauns piedzīvojums!

Kas šogad īpašs?

Augustā 10 dienas notiks muižas festivāls - unikāla pieredze arī muižas saimniekiem un komandai!

Aicinām rakstīt pieteikumu līdz 28.aprīlim, norādot vārdu, uzvārdu, kontaktinformāciju, izglītības iestādi. Iepazīšanās diena - 1. maijā talkas ietvaros, kad arī  būs ļauts gūt izpratni par muižas atrašanās vietu, darbiem un kolektīvu. Pieteikumus gaidām: [email protected]

P.S. Ja nav iespēja tikt 1.maijā, otra iespēja uz iepazīšanos ierasties - 9.maijā. 

Ko par darbu Abgunstē saka paši jaunieši?

Jānis (16 gadi, atgriezīsies darbā Abgunstē otro vasaru): “Abgunstes muižā es esmu ieguvis darba pieredzi savā ziņā tādu, ko citur iegūt nevar, tāpēc izlēmu atgriezties strādāt. Šeit ir iespējams ērti plānot darba dienu sarakstu (saskaņojot ar vasaras plāniem), kā arī darba uzdevumi atšķiras, tāpēc nepaliek garlaicīgi. Vēl labāk, ir patīkama darba vide, skaista teritorija un, kā clvēks, kuru interesē vēsture, iespēja pabūt muižā."

Simona (21 gads, divas vasaras Abgunstē): “Vasaras darbs Abgunstē ir lieliska iespēja nopelnīt, iegūt jaunus draugus un apgūt prasmes pasākumu organizēšanā. Man patīk darba daudzveidība – lai gan ir arī ikdienas rutīnas pienākumi un viesu ierašanās visu padara neparedzamu un aizraujošu. Pat šķietami vienkārši uzdevumi, piemēram, istabu ierādīšana, brokastu pasniegšana vai atbildēšana uz jautājumiem, var izvērsties visdažādākajos veidos! Par laimi, kolēģi vienmēr ir gatavi palīdzēt jebkurā brīdī, padarot darbu vēl patīkamāku un vieglāku. Mazgājot vakariņu traukus, jau ar nepacietību gaidi, kad sāks spēlēt kāda mūziķu grupa, piemēram, Labvēlīgais Tips. Pēc istabiņu sakopšanas parasti dodamies palīdzēt klāt galdus un iedegt sveces – arī šeit komandas darbs ir neaizstājams. Katru dienu tiek izdzīvota jauna pasaka... Es pat nezinu, kādas kāzas pati vēlētos – tik daudz redzēts un pieredzēts!"

Mārcis (19 gadi, divas vasaras Abgunstē un pēdējais pusgads jau pilna laika amatā kā pavārs): "Kad nejaušības pēc nonācu virtuvē un sapratu, ka mani te pieturēs, sākumā jutos ne savā vietā. Bet turpināju, jo arī apzinājos, ka uz to brīdi citu variantu nebija. Man vispār šķita, ka ēst gatavošana ir meiteņu darīšana. Bet tad sāku vairāk interesēties par restorānu lietām un sapratu, ka šefpavāri pārsvarā ir tieši vīrieši un tas galīgi nav fiziski viegls darbs! Kad vajag - palīdzu arī kolēģiem pie telpu iekārtošanas pasākumiem. Par sapelnīto naudu nopirku savu pirmo auto!"

Aivita (21 gads, trīs vasaras Abgunstē un pēdējais pusotrs gads jau pilna laika amatā kā viesu uzņemšanas organizators, pasākuma koordinators): "Pirmo vasaru atbraucu līdzi draudzenei, jo kopā jautrāk. Izrādās - nemaz tik ļoti. Te tiešām bija jāstrādā, turklāt ikvienam darbam tiek noteikts termiņš, jo pasākuma scenārijs ir jāizpilda precīzi laikā. No telpu uzkopšanas, traukiem, gultu klāšanas, pamazām pie viesu apkalpošanas, sagaidīšanas un vēlāk pat pasākuma koordinēšanas. Šobrīd esmu tikusi arī pie administratīviem darbiem, dekorēšanas, telpu izrādīšanas klientiem un pilnas atbildības pasākuma scenārijā izpildē. Darbu apvienoju ar pilna laika studijām Jelgavā. Visvairāk novērtēju uzticēto atbildību un izaugsmes iespējas!"

Šie ir daži no stāstiem. Kāds būs Tavējais?

Tas arī ir OK, ja vecāki liek meklēt vasaras darbu (un šo ziņu Tev parādīja tieši viņi). Vien ceram, ka pie mums gūsi ne tikai pieredzi un savus personīgos finanšu līdzekļus, bet arī iedvesmu Taviem tālākajiem dzīves plāniem, jaunus draugus, vasaras piedzīvojumu ārpus pilsētas un telpām!

Ja Tevi šis ieinteresēja, raksti pieteikumu un [email protected] ar īsu motivāciju, vecumu un skolu, klasi. Ieplāno braukt uz iepazīšanās dienu 1.,  (vai 9.maijā) - apmēram 8 stundas, lai gan Tev, gan mums ātrāk ir skaidrs par sadarbību!

Abgunstes saimnieki Asnāte un Jānis, muižas komanda un pārējie kaķi!


Abgunstes muižas dārza virtuve

5. jan. 2021, Nav komentāru
Lai apmierinātu tirgus vajadzības, tad papildus pilna servisa pakalpojumu sniegšanas cikla papildināšanai Abgunstes muižā līdz ar jaunradīto virtuvi, SIA Pelicita Catering attīstījusi ēdināšanas pakalpojumu, piedāvājot kūpinājumus un grila ēdienkarti, kā ar kafijas servisu. Tās būs iepriekš izsludinātas atvērtās restorāna dienas, lai maksimāli samazinātu ikdienas uzturēšnaas izmaksas, bet fokusētos uz paredzamu realizācijas apjomu konkrētās dienās (ko pieļauj pasākumu kalendārs).

Jēdziens “Abgunstes dārzs” simboliski aicina atskatīties vēsturē - kad muižām piederēja daudz zemes un dārzu. Mūsdienās muižām var būt liela ekonomiska nozīme, iepērkot produktus no vietējās apkaimes zemniekiem un saimniecībām, kas iespējams pirms pāris gadsimtiem tiktu saukts par Muižas dārzu vai lauku. Tas būs jauns sadarbības modelis - muiža ar vietējiem ražotājiem.

Abgunstes muižas dārza virtuves pamatlīdzekļi tiek iegādāti ar LEADER programmas atbalstu
- Lauku partnerība "Lielupe"; sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas Jelgavas
un Ozolniekiem novadiem 2014.-2020. gadam ieviešana rīcības „Atbalsts
nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes,
lauku tūrisma un amatniecības attīstībai” ietvaros.

Projekta nr. 20-06-AL03-A019.2101-000009 "Abgunstes muižas dārza virtuve"

Projektu īsteno SIA "Pelicita catering"

Abgunstes muižas virtuve

16. sep. 2020, Nav komentāru
Katras mājas dvēsele ir tās pavards. Abgunstes muižā tie ir arī kaķi, sveces un mākslinieciskā vide, kas silda katra viesa sirdi. Sadarbībā ar dažādiem šefpavāriem un ēdināšanas uzņēmumiem muižai līdz šim bija izdevies noorganizēt arī ēdināšanas pakalpojumus, taču sava pastāvīgā pavarda pirmos gadus nebija… Bija pienācis laiks.

Kopš 2020.gada Abgunstes muižā ir savs pavards – plaša muižas virtuve ar senatnīgu auru. Nodrošinām ēdināšanas pakalpojumus nakšņotājiem, jubilejām un kāzām, tūristu grupām, semināriem un korporatīviem pasākumiem, kā arī nelielām grupiņām  - draugu vai ģimenes svētkos - pēc iepriekšēja pieraksta. Tiek organizēti arī tematiski ēdamsvētki, kurus noslēdzam ar muižas stāstu un ekskursiju.

Pakalpojumu izmaksu piemērs:
Brokastis 10 eur/pers
Trīs kārtu vakariņas nakšņotājiem – 30 eur/pers
Kafijas pauze - sākot no 6 eur/pers
Pusdienas grupām  - sākot no 15 eur/pers
Svētku banketu ēdienkarte – sākot no 35 eur/pers
Ēdamsvētki (branči) – 30-40 eur/pers

Svarīgi! Ikdienas restorāna pakalpojumi NETIEK nodrošināti.

Abgunstes muižas virtuves darbi veikti ar LEADER programmas atbalstu
- Lauku partnerība "Lielupe"; sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas Jelgavas
un Ozolniekiem novadiem 2014.-2020. gadam ieviešana rīcības „Atbalsts
nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes,
lauku tūrisma un amatniecības attīstībai” ietvaros.

Projekta nr 19-06-AL03-A019.2101-000005 "Abgunstes muižas virtuve"

Projektu īsteno SIA "Pelicita catering"

Atjaunota Abgunstes muižas klēts

29. aug. 2019, Nav komentāru
Noslēdzies projekts "Abgunstes klēts”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas
Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) LEADER programmas
līdzfinansējumu īstenoja biedrība “Radošuma meka”.

Projekta īstenošanas rezultātā Abgunstes muižas saimniecības ēkā tapusi 280 kv m
plaša pasākumu, koncertu un izstāžu telpa. Ēku, ko vēl pirms nepilna gada varējā
nosaukt par graustu, nu ir atdzimusi.

Muižas saimniecības ēka celta 19.gadsimta pirmajā ceturksnī un šobrīd ir senākā būve
Abgunstes muižas kompleksā, pie kura kādreiz tikušas pieskaitītas 14 ēkas. 1905.gadā
nemiernieki nodedzinājuši muižu, tostarp arī kungu māju, kas bijusi celta no koka, bet
saimniecības ēka paliksui neskarta. Restaurācijas procesā izdevies saglabāt daļu
oriģinālā dakstiņa, kas bijis atstāts arī pēc jumta pārbūves darbiem padomju laikā, kad
puse no mājas tika pie šīfera jumta.

Ēkas funkcija ir mainījusies atkarībā no kungu mājas iemītnieku vajadzībām. Skolas
laikos (no 1930.-1970.gadam) ēkas centrālā daļa kalpojusi kā noliktava – sienam,
malkai, bet nelielajās telpās abos galos bijušas kūtiņas. Līdzīga funkcija saglabāta arī
sākot no 70tajiem gadiem, kad muižā tiek ierīkoti 7 dzīvokļi un veikals. Līdz pat
2018.gada sākumam muižai jāpateicas tās sargātājiem Pārslai un Jānim un klēts
ilggadējai iemītnīcei gotiņai Tērcei, kuras dēļ kādam bijis jābūt uz vietas katru dienu un
muižai nav ticis cilvēku kaitējums.

Abgunstes klēts pārbūves un restaurācijas darbi veikti ar LEADER programmas atbalstu
- Lauku partnerība "Lielupe"; sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas Jelgavas
un Ozolniekiem novadiem 2014.-2020. gadam ieviešana" rīcības „Atbalsts
nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes,
lauku tūrisma un amatniecības attīstībai” ietvaros.

Sižetu par klēts atklāšanu var apskatīt te:
https://www.youtube.com/watch?v=VA4CRebZBpE

Abgunstes muižā radītas unikālas nakšņošanas telpas ar piedzīvojumu.

30. nov. 2018, Nav komentāru
Noslēdzies projekts "Nakšņošanas un pasākumu telpu nomas un komandu saliedēšanas pakalpojumu izveide Abgunstes radošuma rezidencē”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) LEADER programmas līdzfinansējumu īstenoja biedrība “Radošuma meka”.

Projekta īstenošanas rezultātā Abgunstes muižas otrajā stāvā tapuši 4 nakšņošanas apartamenti ar labierīcībām, koplietošanas dušas un tualetes un izbūvēts ēkas trešais stāvs. Unikāli ir tas, ka jaunie apartamenti vienlacīgi ir arī piedzīvojumu spēļu istabas izklaides un komandu saliedēšanas nolūkiem.

Ēkas trešā stāva izbūvētajos bēniņos tagad pieejama izstāžu zāle, lielizmēra piedzīvojumu spēle un vasaras sezonā arī bēniņteltis. Kā jauno laiku leģenda vēsta, tad par Abgunstes muižas pēdējo pāris gadu atjaunošanas darbiem atbildīgi vairāki laimes kaķi. Katram projektam savs kaķis patrons vai patronese. Turklāt tiem doti atbilstoši aristokrātiski vārdi - Grāfiene, Princis, Barons, Karalis, Jūlija, Hercogs un Lēdija Pelicita. Lielā kvesta uzdevums ir atvērt 7 lādes un katrs kaķis palīdz viens otram, lai kopā paveiktu uzdevumu ne vairāk kā 60 minūšu laikā. Īpaši tiek aicināti piedzīvojumu meklētāji, kuri vēl nekad nav izmēginājuši šāda veida spēles vai kuriem bail no slēgtas telpas. Muižas mansards ir plašs un atvērts, no tā var izkļūt jebkurā laikā!

Jauno guļamistabu un kvesta telpu pārbūves un restaurācijas darbi veikti ar LEADER programmas atbalstu - Lauku partnerība "Lielupe" sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas Jelgavas un Ozolniekiem novadiem 2014.-2020. gadam ieviešana" rīcības „Atbalsts nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes, lauku tūrisma un amatniecības attīstībai” ietvaros.

Jaunās viesu istabas var apskatīt te:

http://www.abgunste.lv/sakums/naksnosana/

Abgunstes muiža kļūst pieejama visiem

30. mai. 2018, Nav komentāru
Noslēdzies projekts "Abgunstes radošuma rezidences vides pielāgošana cilvēkiem ar
īpašām vajadzībām”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku
attīstībai (ELFLA) LEADER programmas līdzfinansējumu un Jelgavas novada
pašvaldības atbalstu īstenoja biedrība “Radošuma meka”. Projekta norises gaitā – no
2017. gada aprīļa līdz šī gada oktobrim – Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Abgunstes
muiža ir kļuvusi pieejama visiem. Ir izbūvēta auto stāvvieta, celiņš apkārt muižai, uzstādīts
vertikālais pacēlājs no muižas pirmā stāva uz cokolstāvu, ir iegādāts mobilais pacēlājs,
ierīkotas un aprīkotas labierīcības: tualete un duša (t.sk. cilvēkiem ratiņkrēslā). Tāpat muiža
tagad piedāvā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām radošām un praktiskām nodarbēm īpaši
piemērotus darbarīkus un aparatūru – šūšanas un izšūšanas mašīnu cilvēkiem ar redzes un
kustību traucējumiem, galda stelles, gobelēnu un pērļošanas stelles cilvēkiem ar kustību
traucējumiem u.c.

Projekta mērķis bija sekmēt Zemgales specifisko kultūras vērtību saglabāšanu,
popularizēšanu, attīstību un pieejamību visai sabiedrībai neatkarīgi no fiziskās veselības
stāvokļa vai vecuma, piedāvājot visiem pieejamu un izmantojamu integrētu kultūras un
tūrisma pakalpojumu Zaļenieku pagastā gan vietējā (novada), gan nacionālā (Latvijas), gan
starptautiskā mērogā.

Muižas īpašnieku un muižas attīstītāja biedrības Radošuma meka pārliecība ir, ka ēkai vai
jebkurai arhitektoniskai formai, kas atrodas publiskajā telpā ir jābūt pieejamai ikvienam. Vēl
jo vairāk, ja tās darbība saistīta ar pakalpojumiem, kurus var izmantot gan cilvēki ratiņkrēslos,
gan plaša sabiedrības daļa, tostarp jaunās māmiņas ar bērnu ratiņiem, seniori ar vecuma
kustību ierobežojumiem, cilvēki ar īslaicīgu invaliditāti vai jebkādiem citiem funkcionālās
darbības ierobežojumiem, kas ne vienmēr uzskatāmi par traucējumiem.

Padarot muižu pieejamu visiem un skatot to kontekstā ar muižā iekārtotajām atvērtajām
amatniecības darbnīcām un mākslinieku rezidenci vēlamies ieinteresēt gan starptautiskus
māksliniekus, gan vietējos – Abgunstes muižā būs pirmais amatniecības centrs novadā, kas
piedāvā izmantot darbnīcas un arī uzturēšanās iespējas jebkuram, neatkarīgi no veselības un
fiziskā stāvokļa, tādejādi nodrošinot iespēju ilgstošākai radošajai darbībai, piemēram,
plenēriem, simpozijiem un meistarklasēm, stāsta biedrības “Radošuma meka” projektu
vadītāja Asnāte Avotniece.

Projekta kopējais publiskais finansējums ir 15 000 eiro – tostarp ELFLA LEADER
programmas piešķirtais finansējums ir 13 500 eiro un Jelgavas novada pašvaldības - 1000
eiro.

Abgunstes muiža, kuras apbūve ir veikta 1780. gadā, ir valsts nozīmes arhitektūras
piemineklis – agrāk tā bijusi medību pils, vēlākos gados – skola, pēc tam tur bija iekārtoti
dzīvokļi un veikals. Biedrība "Radošuma meka" par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva
2016. gada pavasarī, un šobrīd visi spēki tiek veltīti tam, lai atjaunotu muižas kompleksu un
tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci. Biedrības mērķis ir radīt labvēlīgus apstākļus
mākslinieciskajai jaunradei, konceptuāli un tehnoloģiski nodrošinot radošo izpausmju
iespējas, un veicināt visa veida kultūras attīstību, tās vērtības apzināšanos un saglabāšanu.


Informāciju sagatavoja:
Ilze Bumbiere
biedrība “Radošuma meka”
valdes locekle
29226580, [email protected]

Abgunstes muižā uzbūvēts Baltijā lielākais keramikas ceplis

13. okt. 2017

Noslēdzies projekts "Abgunstes keramikas ceplis”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) LEADER programmas līdzfinansējumu un Jelgavas novada pašvaldības atbalstu īstenoja biedrība “Radošuma meka”. Projekta norises gaitā – no 2017. gada aprīļa līdz šī gada oktobrim – Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Abgunstes muižā uzbūvēts Baltijas valstīs lielākais ar malku kurināms 3 kambaru Noborigamas ceplis keramikas apdedzināšanai.

Projekta mērķis bija īstenot trīskambaru kāpjošā Noborigamas cepļa būvniecību, kas veicinātu novada mākslinieku, mākslas skolu audzēkņu un interesentu iespējas gan apgūt cepļu būvēšanas teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas, gan apgūt un īstenot jaunas keramikas darbu apdedzināšanas iespējas. Cepļa piedāvātās iespējas keramiķiem sekmēs Abgunstes muižas kā valsts nozīmes kultūras mantojuma, kā arī Zemgales specifisko kultūras vērtību un amatniecības tradīciju saglabāšanu, attīstību un pieejamību sabiedrībai, jo ceplis ir būtiska sastāvdaļa Abgunstes muižā izveidotajam un atklātajam centram, kas īsteno mākslinieku rezidenču programmu un ir atvērts visa veida mākslas un kultūras jaunrades procesiem. Abgunstes muižas attīstības koncepcija paredz pasākumu īstenošanu vietējās teritorijas sakārtošanai, lai uzlabotu mākslas un amatniecības pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību.

"Uzbūvējot, atklājot un padarot pieejamu Latvijas un arī visas Baltijas māksliniekiem lielāko Baltijā japāņu „kāpjošo” cepli un skatot to kontekstā ar muižā iekārtotajām atvērtajām amatniecības darbnīcām un mākslinieku rezidenci vēlamies ieinteresēt starptautiskus māksliniekus un reizē būt noderīgi vietējiem – Abgunstes muižā būs pirmais amatniecības centrs novadā, kas piedāvā izmantot darbnīcas un arī uzturēšanās iespējas, tādejādi nodrošinot iespēju ilgstošākai radošajai darbībai, piemēram, plenēriem, simpozijiem un meistarklasēm. Abgunstes Noborigamas cepļa būvniecībā ir piedalījušies mākslinieki no Latvijas, ASV,  Krievijas, Lietuvas, Gruzijas, gan palīdzot celtniecības procesā, gan radot mākslas objektus cepļa infrastruktūrai," stāsta biedrības “Radošuma meka” projektu vadītāja Asnāte Avotniece.

Projekts nodrošina jaunu kultūras/amatniecības pakalpojumu pieejamību vietējai kopienai - mākslas skolu audzēkņiem un citiem skolēniem, māksliniekiem, mākslas pedagogiem, keramiķiem-amatieriem un profesionāļiem u.c. interesentiem. Šāda unikāla cepļa izveide Jelgavas novadā rada labvēlīgus apstākļus meistaru piesaistei gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, tādejādi veicinot tūrismu, atvedot un piedāvājot zināšanas un pieredzi vietējai kopienai. Cepļa kurināšana ir atsevišķa amata prasme, ko parasti veic pati keramikas darbu radītāju grupa. Līdzās profesionāļiem keramiķiem procesā piesaistot topošos meistarus vai amatierus, tiek nodota ļoti vērtīga pieredze. Jaunais ceplis ir lielisks rīks vēsturiskā objekta popularizēšanā valsts un starptautiskā mērogā.

Cepļa būvniecības mākslinieciskais konsultants un eksperts ir Klods Ausāžs (Claude Aussage) no Beļģijas, kurš ir labi zināms un atzīts keramikas cepļu būvniecības eksperts. Cepļa būvniecībā izmantoti 7000 ugunsizturīgie vēsturiskie šamota ķieģeļi. Cepļa apmetuma kārtā mālā ir iestrādātas zāģskaidas.

Projekta kopējais publiskais finansējums ir 10 000 eiro – tostarp ELFLA LEADER programmas piešķirtais finansējums ir 9000 eiro un Jelgavas novada pašvaldības - 1000 eiro.

Augusta otrajā pusē Abgunstes Radošuma rezidencē norisinājās pirmais Starptautiskais keramikas simpozijs “Rudens gaisma”, pulcējot 11 keramikas māksliniekus no piecām valstīm – Lietuvas, Krievijas, Turcijas, Izraēlas un ASV. Simpozija laikā tapa keramikas darbi apdedzināšanai Noborigamas ceplī. Apdedzinātie darbi papildinās muižas ārējo vidi. “Muižas īpašnieki simpozija norises vietu bija piepildījuši ar radošumu un izsmalcinātību it visā – mēs tikām izmitināti elegantos numuros, un mākslinieciski noformēts ik reizi bija arī ēdamgalds. Rezidencē ir plašas, aprīkotas darbnīcās ar labu apgaismojumu un izsmalcināti apartamenti dzīvošanai, kas ļāva mums neuztraukties par sadzīviskām lietām, visu laiku veltot mākslinieciskajai jaunradei,” stāsta Viktorija Veremenko.

Abgunstes muiža, kuras apbūve ir veikta 1780. gadā, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – agrāk tā bijusi medību pils, vēlākos gados – skola, pēc tam tur bija iekārtoti dzīvokļi un veikals. Biedrība "Radošuma meka" par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva 2016. gada pavasarī, un šobrīd visi spēki tiek veltīti tam, lai atjaunotu muižas kompleksu un tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci. Biedrības mērķis ir radīt labvēlīgus apstākļus mākslinieciskajai jaunradei, konceptuāli un tehnoloģiski nodrošinot radošo izpausmju iespējas, un veicināt visa veida kultūras attīstību, tās vērtības apzināšanos un saglabāšanu.





Informāciju sagatavoja:
Ilze Bumbiere
biedrība “Radošuma meka”
valdes locekle
29226580, [email protected]

Abgunstes muižas telpas pielāgo mākslinieku rezidences vajadzībām

28. sep. 2017, Nav komentāru
Noslēdzies projekts "Atvērto amatniecības darbnīcu izveide Abgunstes muižas radošuma rezidencē”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) LEADER programmas līdzfinansējumu un Lauku partnerības "Lielupe" atbalstu īstenoja biedrība “Radošuma meka”. Projekta norises gaitā – no 2016. gada oktobra līdz šī gada septembrim - restaurēts Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Abgunstes muižas pagraba ziemeļu spārns, izveidojot tajā galdnieka - restauratora, keramikas un tekstila apstrādes darbnīcas, koprades telpu, noliktavu, ekspozīcijas un keramikas cepļa telpu. Tāpat, izveidota ūdens pievada un kanalizācijas sistēma, kā arī, restaurējot muižas 1. stāva daļu, iekārtoti divi apartamenti un koplietošanas virtuve muižas rezidentiem.

Projekta mērķis ir sekmēt Abgunstes muižas kā valsts nozīmes kultūras mantojuma, kā arī Zemgales specifisko kultūras vērtību un amatniecības tradīciju saglabāšanu, attīstību un pieejamību sabiedrībai, izveidojot centru, kas īsteno mākslinieku rezidenču programmu un ir atvērts visa veida mākslas un kultūras jaunrades procesiem. Abgunstes muižas attīstības koncepcija paredz pasākumu īstenošanu vietējās teritorijas sakārtošanai, lai uzlabotu mākslas un amatniecības pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību. "Ar atvērtajām amatniecības darbnīcām un mākslinieku rezidenci vēlamies ieinteresēt starptautiskus māksliniekus un reizē būt noderīgi vietējiem – Abgunstes muižā būs pirmais amatniecības centrs novadā, kas piedāvā arī uzturēšanās iespējas, tādejādi nodrošinot iespēju ilgstošākai radošajai darbībai, piemēram, plenēriem, simpozijiem un meistarklasēm. Abgunstes radošuma rezidences atvērtās amatnieku darbnīcas jau ir iesildījuši mākslinieki no Latvijas, ASV, Izraēlas, Turcijas, Krievijas, Lietuvas, Gruzijas – gan palīdzot pie inventāra un aprīkojuma papildināšanas, gan radot mākslu," stāsta biedrības “Radošuma meka” projektu vadītāja Asnāte Avotniece.

Atjaunotās un mākslinieku rezidencei piemērotās telpas ir aprīkotas ar galdniecības aprīkojumu, keramikas cepli, elektrisko virpu, šujmašīnu, overloku, tvaika gludekli un citu māksliniekiem nepieciešamo aprīkojumu. Projekta kopējais publiskais finansējums ir 49591,84 eiro – tostarp ELFLA piešķirtais līdzfinansējums 44632,64 eiro un Jelgavas novada pašvaldības - 4959,20 eiro apmērā. Tāpat augusta nogalē jau otro gadu Zaļenieku pagastā notika Abgunstes muižas svētki, kuru mērķis bija iepazīstināt vietējos iedzīvotājus un citus interesentus ar Abgunstes muižu un
prezentēt biedrības ideju par centra izveidi. Bet no 21. augusta līdz 1. septembrim Abgunstes muižā notika Starptautiskais keramikas simpozijs “Rudens gaisma”, pulcējot 11 keramikas māksliniekus no piecām valstīm – Lietuvas, Krievijas, Turcijas, Izraēlas un ASV. Šī iepazīšanās simpozija laikā tapa ne vien keramikas darbi, bet arī šamota jeb uguns skulptūra “Rudens mežs”, kas šobrīd papildina muižas ārējo vidi – skulptūru radīja krievu mākslinieku pāris Ivans un Viktorija Veremenko. “Muižas īpašnieki simpozija norises vietu bija piepildījuši ar radošumu un izsmalcinātību it visā – mēs tikām izmitināti elegantos numuros, un mākslinieciski noformēts ik reizi bija arī ēdamgalds. Rezidencē ir plašās darbnīcās ar labu apgaismojumu, kā arī augstu novērtēju muižas īpašnieku organizatorisko darbu, kas ļāva mums neuztraukties par sadzīviskām lietām, visu laiku veltot mākslinieciskajai jaunradei,” vērtē V.Veremenko. Simpozija dalībniece papildina, ka ģimeniskuma sajūtu radīja kopīgās ēdienreizes, kas saliedēja māksliniekus, un simpozija noslēgumā bija grūti šķirties.

Projekta noslēguma fāzē tiek intensīvāk strādāts pie padziļinātas tirgus izpētes, lai izstrādātu darbnīcu klientiem skaidrus noteikumus un pieteikšanās kārtību. Ņemot vērā projekta sabiedriskā labuma statusu un pakalpojuma bezmaksas pieejamību, biedrība paredz, ka interese būs liela, tāpēc jo īpaši jābūt skaidriem nosacījumiem. Interesenti tiek aicināti sekot līdzi jaunumiem par pieteikšanos rezidentūrai darbnīcās biedrības sociālajos tīklos un mājas lapā www.abgunste.lv sākot ar š.g. novembri.

Abgunstes muiža, kuras apbūve ir veikta 1780. gadā, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – agrāk tā bijusi medību pils, vēlākos gados – skola, pēc tam tur bija iekārtoti dzīvokļi un veikals. Biedrība "Radošuma meka" par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva 2016. gada pavasarī, un šobrīd visi spēki tiek veltīti tam, lai atjaunotu muižas kompleksu un tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci. Biedrības mērķis ir radīt labvēlīgus apstākļus mākslinieciskajai jaunradei, konceptuāli un tehnoloģiski nodrošinot radošo izpausmju iespējas, un veicināt visa veida kultūras attīstību, tās vērtības apzināšanos un saglabāšanu.






Informāciju sagatavoja:
Ilze Bumbiere
biedrība “Radošuma meka”
valdes locekle
29226580, [email protected]

Jaunākie ieraksti

  • Vasaras nodarbinātība Abgunstē
    31. mar. 2025
  • Abgunstes muižas dārza virtuve
    5. jan. 2021
  • Abgunstes muižas virtuve
    16. sep. 2020
  • Atjaunota Abgunstes muižas klēts
    29. aug. 2019
  • Abgunstes muižā radītas unikālas nakšņošanas telpas ar piedzīvojumu.
    30. nov. 2018
  • Abgunstes muiža kļūst pieejama visiem
    30. mai. 2018
  • Abgunstes muižā uzbūvēts Baltijā lielākais keramikas ceplis
    13. okt. 2017

Papildus saturs

Šeit var ievadīt papildus saturu. Ja papildus satura nav, tad šo bloku var noslēpt, nospiežot uz ikoniņas augšējā stūrī.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.